Profesinės rizikos veiksniai

Profesinė rizikaProfesinę riziką keliantys veiksniai klasifikuojami į šias grupes: fiziniai, cheminiai, biologiniai, fizikiniai, ergonominiai ir psichosocialiniai. Priklausomai nuo įmonėje, įstaigoje ar organizacijoje vykdomos veiklos, nėra būtina įsivertinti visus profesinės rizikos veiksnius, tai yra kai kurie veiksniai nėra aktualūs. Pavzyzdžiui cheminiai rizikos veiksniai vertinami ten, kur dirbama, gaminama, pakuojama ar darbuotojai turi (gali turėti) kokį nors kontaktą su cheminėmis medžiagomis. Biologiniai rizikos veiksniai taip pat vertinami specifinę veiklą vystančiose organizacijose, pavyzdžiui gydymo įstaigose. Beveik visose darbo vietose aktualūs fizikiniai profesinės rizikos veiksniai. Kadangi šiandieniniame pasaulyje didelis skaičius darbo vietų yra kompiuterizuotas, būtina įvertinti tokios darbo vietos apšvietimą. Žinoma, kad dirbant ilgą laiką kompiuteriu pavargsta akys, o jei netinkamas apšvietimas (per silpnas, per stiprus, kelia daug atspindžių ir pan.) regos problemų tikimybė dar padidėja. Kitas fizikinis rizikos veiksnys – mikroklimatas. Tai yra darbo patalpos šiluminė temperatūra, drėgnumas ir oro judėjimo greitis. Esant netinkamai šiluminei temperatūrai, gryno oro kiekiui patalpoje žmogus pradeda jausti neigiamus simptomus – padidėja mieguistumas, sunkiau koncentruotis, greičiau pavargstama, gali svaigti galva. Nepastovus mikroklimatas (didelė temperatūros amplitudė ar skersvėjis) kelia riziką susirgti peršalimo ligomis. Fizikiniai profesinės rizikos veiksniai dažnai pasitaikantys gamybinėse įmonėse, pramonėje, žemės ūkyje – triukšmas, vibracija. Atlikus šių rizikos veiksnių matavimus, nustatoma ar reikalingos (jei taip, kokios reikalingos) asmens apsauginės ar kolektyvinės apsaugos priemonės darbo veitoje, tam, kad būtų kiek įmonoma sumažinta rizika darbuotojų sveikatos pakenkimui. Fizikinius rizikos veiksnius atlieka akredituotos laboratorijos su specialia įranga ir pateikia matavimų protokolus. Priešingai negu fizikiniams rizikos veiksniams įvertinti, fiziniams jokia įranga nereikalinga. Tai gali atlikti įmonės ar organizacijos vadovas ar darbuotojas turintis pakankamai žinių darbuotojų saugos ir sveikatos srityje. Fiziniai rizikos veiksniai, kalbant paprastai, yra darbo patalpa ir darbo priemonės. Vertinimas vyksta vizualiniu būdu, pavyzdžiui: apžiūrimos grindys – ar jos lygios, nėra išsikišimų už kurių galima užkliūti ar duobių; ar patalpose yra stiklinių durų, jei taip ar jos paženklintos aiškiai matomais ženklais ir panašiai.

1 comment

  1. Kad būtų įmanoma išvengti kuo daugiau rizikos veiksnių, dirbant fizinį darbą reikia pasirūpinti atitinkamomis saugos priemonėmis. Pavyzdžiui apsauginiai akiniai yra nekeičiami dirbant su įvairiais elektriniais įrankiais ar statybose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *